V soláriu Brno pochytáte v zimě tolik potřebné „déčko“
Proč občas zajít do solárka
Do solária chodíme ze dvou důvodů. Jednak tím získáme působivější a atraktivnější vzhled pleti, a zároveň doplníme vitamín D, který je zvláště od podzimu do jara u mnohých z nás deficitní. Nejčastěji tehdy, jsme-li zaměstnáni na plný úvazek, a musíme trávit většinu pracovní doby v kanceláři nebo v dílenském provozu. Bohužel právě v této denní době má slunce největší sílu a proto také lidé v minulosti, kteří trávili více času zemědělskou prací, měli silnější imunitní systém a netrpěli tolika civilizačními chorobami. Vitamín D totiž potřebujeme (mimo jiné) ke správnému využití vápníku, který se pak neukládá jako odpad uvnitř cév. Spolu s dostatkem hořčíku a vitamínu K2, a s pravidelným sportováním tak můžeme předcházet předčasným infarktům a mozkovým příhodám.
Zároveň ovšem zapomínáme na třetí důvod, proč bychom se měli UV záření vystavovat častěji, a tím je podpora dobré nálady a zmírnění stresu. Jistě znáte lidové rčení, že „kam nechodí slunce, tam musí lékař“, a to nejen kvůli zmiňovanému „déčku“, ale i pro posílení psychiky. Sluneční záření (i v soláriu) má příznivý vliv na hormonální rovnováhu, podporuje životní vitalitu, kreativní myšlení a pozitivní přístup k životu.
Kdo by se měl vyhýbat nadbytku UV záření
Vyhýbat se soláriu Brno by měl každý v době nemoci a oslabení organismu, např. chřipkou či nachlazením, a zároveň v průběhu léčby jakéhokoli typu onkologických chorob. Časté slunění jak pod umělou lampou, tak i na sluníčku, by měli výrazně omezit i fototypy č. 1, tedy lidé s malým množstvím kožního pigmentu, tzv. melaninu. Jsou to převážně osoby s genofondem severských národů se světlou pletí, blond či zrzavými vlasy – těmto lidem se kůže namísto zhnědnutí spálí.
Kožní fototyp je přirozený jev přizpůsobení se prostředí, kde jednotlivé národy žijí, proto mají černoši mnoho pigmentu, aby je chránil před ostrým tropickým sluncem. A naopak rodilí (původní) seveřané se slunečnímu záření vystavují mnohem méně, těm by nadbytek pigmentu způsoboval omezení tvorby vitamínu D.