Běžná hypotéka nebo ta americká?
V současné době většina bank už nenabízí pouze klasickou hypotéku na bydlení, ale i tu americkou. Se kterou se spousta lidí ještě stále seznamuje a v podstatě nedokáže přesně definovat, jaké výhody představuje. Jaký je tedy mezi těmito dvěma hypotečními úvěry rozdíl?
Hlavní rozdělení těchto dvou hypotečních úvěrů tkví v jejich účelu. Zatímco běžnou hypotéku není potřeba nijak dlouze představovat, u té americké ještě stále řada z nás tápe. Zatímco první varianta je zaměřena primárně na pořízení vlastního bydlení, tedy na výstavbu, rekonstrukci nebo koupi nové nemovitosti. Druhá varianta je přeci jenom o poznání benevolentnější a peníze z ní je tak možné čerpat na cokoliv. V případě výstavby je možné americkou hypotéku využít jako jakousi hypotéku na pozemek Fahd místo spotřebitelského úvěru, který mnohdy nabízí velmi nevýhodnou roční úrokovou sazbu.
Neméně důležité je zmínit i rozdíl v jejich úrokové sazbě. Řada lidí vsází právě na americkou hypotéku a její benevolentnější podmínky. Mnohdy je ale nenapadne, že daní za její benevolentnost jsou právě vyšší úroky. Financovat tak bydlení americkou hypotékou je krajně nevýhodné!
Nejvýhodnější úrokovou sazbu je možné očekávat u klasických hypotečních úvěrů na bydlení, kde se pohybuje kolem 1,5% ročně, u americké hypotéky je to 3-5% a u běžného spotřebitelského úvěru se v současnosti úroková sazba pohybuje kolem 10%.
Co mají obě dvě hypotéky společné je doložení příjmů a ručení nemovitostí, bez splnění těchto dvou podmínek se smlouva s bankou nedá uzavřít. Avšak zatímco u klasického hypotečního úvěru je možné čerpat až 90% zástavní hodnoty nemovitosti, u americké hypotéky je běžné 50-70%, což opravdu není mnoho.
Doba splatnosti je u těchto dvou úvěrů rovněž rozdílná. U běžného hypotečního úvěru na bydlení se doba splatnosti může dosáhnout i 30 let, americká hypotéka ale takto dlouhou dobu splatnosti pro žadatele neumožňuje.