Jak na rozvoj dětské paměti a slovní zásoby
Kdy se vlastně začíná vyvíjet dětská paměť? Je to přibližně ve věku 18ti měsíců – 2 let. V této době nastává rozvoj jak krátkodobé, tak i dlouhodobé paměti. V každém věku má trénink paměti smysl, proto začněte už u malých dětí, nic tím rozhodně nezkazíte. Tréninkem se bude paměť postupně zlepšovat. Schopnost soustředit se, udržet pozornost a pamatovat si důležité věci je pro budoucnost velice důležitá a nezbytná. Pomocí různých technik tak můžete naučit vaše dítě lépe se koncentrovat, udržet pozornost, což je obzvláště důležité před nástupem do základní školy. Dopřejte proto vašim dětem co nejvíce podnětů.
Důležitý je pravidelný trénink
K tomu, aby nejen dětská paměť co nejlépe fungovala je nutné ji pravidelně trénovat. K tomu vám poslouží různé aktivity. Vhodné jsou různé slovní hry, vtipy, hádanky a vyprávění. Důležité je také čtení různých pohádek a příběhů a následné otázky na učení pozornosti. Ideální je také hraní pexesa, který zlepší paměť, postřeh a pozornost dítěte.
A co slovní zásoba
Kromě paměti je samozřejmě také velice důležité rozvíjet slovní zásobu. Slovní zásoba předškoláka se rozvíjí velice rychle. Jak tento rozvoj ještě více podpořit? Jednou z aktivit jsou časté společné rozhovory rodiče s dítětem. Dítěti vyprávějte, čtěte mu, povídejte si s ním v různých situacích a při různých aktivitách. Časté mluvení vašemu dítěti velice prospěje, a to mnohem více, než kdyby takový čas strávilo třeba u televize, mobilu nebo počítače. Povídat si přece můžete kdykoliv a o čemkoliv – na procházce, při cestě do školky/školy, při jízdě autem/vlakem/autobusem, zkrátka kdykoliv jen máte možnost.
Společným vyprávěním dáte vašemu dítěti to nejhodnotnější do jeho života, a sice skvělou slovní zásobu a s tím i mnohem více, věnujete mu totiž váš čas, což je pro dítě také velmi důležité.