Jak vybrat kompresor?
Kompresor je zařízení sloužící pro přísun stlačeného vzduchu, který využívají kutilové ve svých dílnách či různé opravářské či natěračské firmy. Také v pohostinství se jedná o praktického pomocníka, který usnadní načepování piva.
Pokud si ale budeme pořizovat kompresor do vlastní osobní dílny, vystačíme si s tím pístovým – a to ať už v olejovém (delší životnost, stopy oleje ve výchozím vzduchu) nebo bezolejovém (bezúdržbové, nižší životnost) provedení. Pokud sáhnete po olejovém, musíte pravidelně promazávat speciálním olejem. Hodí se pro také pro přerušované dodávání vzduchu, nevadí jim zapínání ani vypínání stroje. Jsou ale hlučnější než následující typ.
Šroubový kompresor je dražší, větší, ale také odolnější a výkonnější. Jsou vhodné pro nepřetržité dodávání vzduchu, to přerušované vede k jejich zvýšené poruchovosti, někdy také životnosti. Hodí se spíše pro průmyslové provozy.
Klíčovými parametry při výběru jsou:
- Výstupní vzduchový výkon v litrech na minutu
- Tlak
- Výkon elektromotoru
- Otáčky elektromotoru
Výkon a otáčky elektromotoru vlastně určují výstupní výkon a tlak kompresoru. Čím vyšší výkon motoru bude, tím větší je spotřeba proudu. To znamená, že dle pneumatického nářadí, které chceme ke stroji připojovat se bude odvíjet také hodnota jeho výstupního vzduchového výkonu.
S intenzitou užívání stroje souvisí objem vzdušníku. Jeho velikost je třeba volit s ohledem na to, zda budeme vzduch odebírat nárazově nebo intenzivně. Je totiž docela důležité vědět, jak časté tyto nárazy budou a jaká tedy bude skutečná potřeba připraveného stlačeného vzduchu. Pro občasné dofoukávání pneumatik není třeba vlastnit vysoko objemový vzdušník, postačí základní hodnoty pohybující se v rozmezí 25 až 50 litrů. Malé přenosové stroje poskytnou objem i pouhých 10 litrů, což pro občasné používání stačí. Pokud ale víte, že budete potřebovat vzduchu více, obraťte se na více objemové modely.