Kruhový trénink pro sílu i vytrvalost
Sportovní trénink nabízí širokou paletu nejrůznějších metod. Záleží jen na vás a vašem cíli, po které z nich sáhnete. Efektivní, časově přívětivou, poměrně náročnou, ale výsledky slibující metodou může být kruhový trénink. A i v jeho rámci existuje nepřeberné množství přístupů. V následujících řádcích uvádíme příklad jednoho z nich.
Zaměřený je na nárůst síly, vyrýsování svalové hmoty a zároveň na zvýšení vytrvalostních schopností. S různými obměnami a trochou improvizace lze provádět i v domácím prostředí, nicméně popisovaná varianta je vhodná do fitka nebo tělocvičny, která disponuje tímto vybavením:
· 1x velká obouruční činka – nejlépe nakládací s dostatečným množstvím závaží
· kettlbell velký (váhu zvolte podle níže uvedených principů)
· 2x kettlbel malý
· 2x jednoruční činka
· medicinbal
· velký kotouč (závaží kruhového tvaru)
· TRX systém
· hrazda
· lavice
Váhu činek a kettlbelů volte tak, aby vám dovolovala provádět opakování cviků dynamicky po dobu celého cvičebního intervalu (zhruba 50-70% maxima). Jde totiž o to dostat srdce do vysokých obrátek. Rozestavte si po tělocvičně do kruhu osm kuželů – to budou jednotlivá stanoviště. Uspořádání cviků na stavovištích by mělo sledovat postupně všechny partie těla:
1. hrazda – přítah na hrazdě následně klik = jedno opakování
2. dřepy s medicinbalem (zdatnější mohou zařadit bulharské)
3. TRX – přítahy ve visu ležmo (s důrazem na výbušnost)
4. tlaky s jednoručkami na lavici (rovná nebo šikmá)
5. bicepsové zdvihy s jednoručkami
6. mrtvý tah/dřepy a předklony s velkou činkou
7. předhazování velkého kettlbelu
8. tricepsové zdvihy za hlavou (buď kotouč nebo kettlbel)
Pro středně pokročilé cvičence si nastavte na timeru čas cvičení 45 s a odpočinku 25 s. Až projdete všech osm stanovišť, dejte si delší pauzu na zotavení (cca 3-5 minut). Takto odjeďte 3 kola cviků. Pokud cítíte, že máte ještě dost síly, můžete bez pauzy projet všechna stanoviště stylem 10 opakování a hned přechod na další. Tento trénink vám zabere cca 45 minut, s protažením a zahřátím maximálně hodinu.
Střídání silové práce s dynamickým cvičením je ideální pro vyrýsování a nabrání tzv. funkční síly. Většina cviků je navíc vícekloubová, to ve výsledku znamená procvičení nervosvalové kooperace.