Neaktivní účty
Neaktivní účet je ten, na kterém se po delší dobu neprovede žádná bankovní operace. Bohužel, tato doba se nedá jednoznačně určit, protožeto má nastaveno každá banka jinak. A že může jít o obrovské množství účtů…
Například CSOB banka nedávno tyto účty mazala a měli jich opravdu požehnaně. Člen představenstva banky Jiří Vévoda hovoří o několika desítkách tisíc. A to nebyly všechny, co byly zrušeny, budou se rušit další neaktivní účty.
CSOB prý zaslala všem kteří účet vlastnili nějaké upozornění, ve kterém se je snažila dotlačit k bankovním transakcím, aby tím účet i nadále „běžel“. Jak reagovali majitelé účtu již mluvčí banky nekomentoval, Což je velká škoda, proto mne by moc zajímalo, jak třeba reagovala tři léta mrtvá osoba.
Ale dále. Co se stane vám, když necháte účet umřít? To je také u každé banky jinak. Některá vás za deset let vyšoupne a v klidu, ale některá chce po vás peníze. Což je logické, protože jste se ve smlouvě zavázali platit bance nějaký poplatek. Doposud jste jej neřešili, protože si jej banka automaticky každý měsíc strhla a vy jste to nějako nepozorovali. Nyní vám tam peníze již nechodí, poslední peníze jste vybrali a propili s kamarády a na banku jste prostě zapomněli. Naštěstí existuje bankovní výpis a hned ten první, minusový by vás měl nastartovat, abyste něco dělal.
To znamená ukončil právní vztah banka a vy, nebo konto znova „nastartoval“. Pokud nad tím však máchnete rukou, „však jste se jich neprosil, tak co“, spláčete později nad výdělkem. Banka vám to pak sečte všechno najednou, tedy platby za účet, penále, pokuty, k tomu si vymyslí další poplatky a vy se pak budete divit i ušima, co že se to děje. Takže opravdu doporučuji nevykašlat se na to a situaci řešit. Čím dříve tím lépe. Jinak vás klidně může navštívit i exekutor, a co ten dokáže za věci, to všichni víme.