Peníze se dají vypůjčit
Jsou situace, kdy my lidé žijeme za peníze, které si vyděláváme, docela spokojeně. Máme takové příjmy, ze kterých se dá průběžně financovat všechno, co je nám potřeba, a současně máme i úspory, kterými se případně zaplatí to, na co by naše průběžné příjmy nestačily.
Jenže jsou i četné situace, kdy jsou sice lidem peníze potřeba, jenže tito je v dostatečném množství nemají. Což se stává v mnoha situacích, a zejména pak tehdy, když si chce někdo pořídit svou střechu nad hlavou.
Jakmile si chce někdo koupit svůj byt, aby měl kde žít, nezvládne to pochopitelně tak, že by si dal z nejbližší výplaty potřebnou finanční částku stranou a tou to zaplatil. Nemovitosti jsou tak drahé, že si nikdo žádnou nekoupí nejen z jedné výplaty, ale třeba ani ze spousty svých ročních příjmů. Nemovitosti jsou neskutečně drahé, a kdo by si na ně chtěl našetřit, musel by si hodně utáhnout opasek. A to nakonec vlastně i bez jistoty, že bude mít jednou peněz dost, protože ceny nemovitostí rostou, a to často rychleji než příjmy a úspory.
A tak si lidé mnohdy kupují svůj byt s využitím hypotéky. Teď si ho koupí za určitou cenu a vyhnou se tak riziku, že by podobná nemovitost v budoucnu ještě citelně podražila, a potom splácejí po dlouhou řadu let.
Jenže při dnešních cenách nemovitostí dojde často k tomu, že člověk nemá ani na to, aby získal hypotéku na soukromý byt. Prostě by tu bylo potřeba půjčit si tolik peněz, že by je někdo takový nedokázal ani splácet. A pak to vypadá, že je po nadějích na solidní vlastní bydlení.
Ale naštěstí nemusí být pořád ještě zle. Vedle soukromých nemovitostí se u nás totiž prodávají i družstevní byty, které mají tu výhodu, že jsou levnější než ty soukromé. A proto se i hypotéka na družstevní byt získá snáze. Když je nemovitost levnější, stačí si půjčit nižší částku, a na tu pak dosáhnou i ti, kteří mohou jenom méně splácet. A mít družstevní byt přece není nic špatného!