Sirup z agáve
V našich končinách je pro zdravé slazení už tradičně doporučovaný včelí med, který má velice příjemnou chuť, hodí se skvěle do mnoha moučníků, do čaje, a dokonce se dává do pekáče třeba při pečení pikantních kuřecích křidýlek. Další možnost, jak si třeba osladit čaj je použití rostliny stévie a potom jsou zde sirupy z rostlin, jako například z javoru, agáve nebo z čekanky.
Agáve je sukulentní rostlina, která má dlouhé pichlavé listy, podobající se listům aloe vera. Rostlin agáve je asi 380 druhů, ale jen některé jsou vhodné j k výrobě sirupu a k slazení. Rostliny vyžadují hodně teplé klima a umí velice dobře hospodařit s malým množstvím vody, takže je můžeme vidět i v pouštních oblastech.
Šťáva se z mohutných listů nechává volně stékat po naříznutí do nádob a díky inulinu se šťáva přemění na hustou hmotu podobnou medu, která je sladká. Sirupu z agáve je ale při konzumaci potřeba asi jen polovinu, ve srovnání s medem, na dosažení stejné sladkosti. Má vysoký obsah fruktózy a jeho předností je, že má nízký glykemický index ve srovnání s běžným cukrem. Je tedy pro naše tělo šetrnější a vhodnější pro lidi s nemocemi jako jsou poruchy metabolismu, cukrovka, vysoký tlak a obezita. Tento sirup má také příznivý vliv na činnost žlučníku, na rychlé zpracování tuků a udržuje v dobrém stavu cévy a přispívá ke správnému trávení.
Využití agáve sirupu Nakliceno je v kuchyni rozličné a záleží na fantazii, inspirovat se můžete v různých kuchařkách pro zdravé stravování. S blížící se ovocnou sezónou a výrobou domácích zmrzlin, si můžete zmrzlinu přisladit právě sirupem, příjemný bude i do mléčných koktejlů, na palačinky, k výrobě domácích likérů, a i k pečení místo cukru. Na sladko si se sirupem připravíte třeba vafle, různé sušenky. V kombinaci s datlemi můžete vytvořit velice originální sladké jednohubky, kterými oslníte své hosty.