Těžba litecoinů – jak na to?
Na finančním trhu se setkáte s řadou světových měn, které platí na území určitých států a můžete s nimi platit, obchodovat, spořit, investovat a mnoho dalšího. Věděli jste, že kromě běžné měny v bankovkách a mincích existuje ještě kryptoměna?
Jedná se o fenomén moderní doby a měnu, kterou nenajdete v mincích ani v bankovkách, ale pouze ve virtuálním světě. Je to měna virtuální, kterou můžete rovněž platit, investovat, obchodovat, ale nemůžete jí mít ve své klasické peněžence jako hmotnou záležitost. Tato měna se ukládá pouze na peněženkách elektronických a můžete jí změnit za jakoukoliv měnu ve světě.
Kryptoměna nepatří žádnému státu ani bance, jde o měnu decentralizovanou.
Jako první kryptoměna se objevil Bitecoin. Za ním následovaly další alternativy kryptoměny a mezi nimi i Litecoin zkr. LTC.
LTC patří ke třetí největší kryptoměně a jedná se jako u všech digitálních měn o systém transakcí. K tomu, aby kryptoměna ať už LTC či každá jiná byla pořád v oběhu, přispívá její těžení. Pojďme se tedy podívat, jak probíhá těžba litecoinů.
LTC oproti BTC vydává bloky, které obsahují soubory transakcí mnohem rychleji, než BTC. Také je vylepšený samotný algoritmus, na kterém je závislá těžba neboli mining.
K těžení potřebujete výkonný PC a HW se specializací na mining, kterému se také jinak říká miner. Následně je potřebné si najít vhodnou skupinu těžařů, které se říká mining pool, protože samostatná těžba se nevyplatí. Díky seskupení jsou náklady pro těžbu jednotlivcem nižší. Mining je totiž náročný na elektrickou energii.
Samotný mining LTC probíhá na principu kontroly a potvrzování transakcí v síti. Specializovaný HW je napojený na kryptoměnovou síť a zpracovává informace, které přicházejí. Současně řeší také složité matematické úkoly. Jakmile PC těžaře takovou úlohu vyřeší, získává těžař odměnu. V mining pool se odměna rozdělí mezi všechny těžaře dle podílu výkonu.
Další odměna vyplývá z poplatků za potvrzené transakce.